Εικόνες (2948)
Εμφάνιση όλων των εικόνων
Αριστερά δύο κοντοσούβλια χοιρινά, στη μέση ένα πρόβειο, δεξιά ακόμη δύο χοιρινά
Κεφτεδάκια τηγανητά με φρέσκο δυόσμο
Πιπεριές στο φούρνο γεμιστές με κιμά, ρύζι και μοτσαρέλα βουβαλίσια
Μελιτζάνες με κρεμμύδι, φέτα & Κασέρι στο πήλινο & Κολοκυθοανθοί γεμιστοί με ρύζι, άνηθο, κουκουνάρια και σταφίδες
Πατάτες τηγανητές φρέσκιες
Κεφαλογραβιέρα πρόβεια ηπειρώτικη
Διαφημιστικό Οκτωβρίου 2013
Αριστερά το Καφενείο Γκούρη - Δεξιά το Καφενείο Τηλέμαχος
Αυτό είναι "μεζές για 4 τσιπουράκια": πατάτα, κολοκυθάκι, ψωμί
Αριστερά το Καφενείο Γκούρη - Δεξιά το Καφενείο Τηλέμαχος
Συμφωνώ με τον @dokimastis: η κοτόπιτα (βλ. φωτο) έκανε πάταγο, ζεστή, με μπόλικο κοτόπουλο και άφθονο κρεμμύδι, φύλλο τραγανό, μετρίως λαδωμένο, καταπληκτική. Δεύτερη στις εντυπώσεις η χορτόπιτα και τρίτη η τυρόπιτα. Αποδείξεις μετά κόπων και βασάνων...
Ιούνιος 2024, δοκιμάσαμε ομελέτα κλασική, μπέργκερ μοσχάρι με αυγό, ποικιλία κρεατικών 4 ατόμων και πανκέικ (βλ. φωτο). Σέρβις από νεαρές σερβιτόρες, ευγενικές και εξυπηρετικές. Τιμές φυσιολογικές.
Όλοι τους ήταν ευγενικοί και εξυπηρετικοί. Με δύο αναψυκτικά, μία μπίρα, κι ένα τσίπουρο Αποστολάκη, βγήκε συνολικά 130 €, ήτοι από 26 € το άτομο. Πολύ καλό μεζεδοπωλείο, εξαιρετικό φαγητό, συνιστάται ανεπιφύλακτα.
Ιούνιος 2024, δύο άτομα, καθήσαμε έξω. Πήραμε αγγουροντομάτα, κολοκυθοκεφτέδες με τζατζίκι, πατάτες τηγανητές φρέσκιες, γαύρο μαρινάτο, χταπόδι ξυδάτο, γαύρο τηγανητό, σπεντζοφάι, λουκάνικο «Τζουμαγιάς», ψωμί, νερό κι ένα τσίπουρο Αποστολάκη (βλ. φωτο). Στο τέλος μας κέρασαν παγωτό.
Σέρβις ευγενικό, αλλά ανοργάνωτο. Πρώτα ήρθαν οι τηγανητές πατάτες, ύστερα το ψωμί με τα μαχαιροπίρουνα (κατόπιν υπενθύμισής μας), ύστερα η απαράδεκτη σε ποσότητα «μερίδα» μαρινάτου γαύρου (5 τεμ. ή αλλιώς 2½ γαύροι και λίγο κρεμμύδι, ναι δυόμισι γαύροι 4,
-Καλησπέρα, ήρθα να δοκιμάσω τον μοσχαρίσιο γύρο!
-Τέτοια ώρα δεν έχουμε μοσχαρίσιο γύρο κ. υπουργέ!
-Α, ρε παιδιά, την πατήσαμε! Σ' όλη την Ελλάδα μόνον ένας υπάρχει! Μπριζόλα - γύρο!
https:
Πήγα σήμερα Παρασκευή ώρα 10:
ΥΓ. Ο Σάκης μου είπε ότι αποφάσισαν και ήδη εφαρμόζουν επέκταση του ωραρίου τους μέχρι ώρα 01:
ρίξε μια ματιά και σ' αυτά,
ασχέτως του αν κάποια
σου πέφτουν εκτός χάρτη,
η σειρά είναι τυχαία:
Η Γιαννούλα (Κασσάνδρου)
Δόξα (Τουρκικό Προξενείο)
Το άσυλο (Ευαγγελίστρια)
Κατσαμάκα (Πλατεία Άθωνος)
σουτζουκάκι του Λάμπρου (Άνω Λαδάδικα)
Ο Βάγγος και η ιστορία του (Σαράντα Εκκλησιές)
Τσινάρι (Τσινάρι)
Ο Θόδωρος (Βαρδάρι)
Καφενείο Πύργος (Λευκός Πύργος)
Δελτάριο (Σχολή Τυφλών)
Τα κουμπαράκια (Καμάρα)
Κοσμάς (Πλάτωνος)
Πήρε και Βραδιάζει (Ευκλείδης)
Περί λαδόκολας ο λόγος (Συκιές)
Ο Θεσσαλός (Κάτω Τούμπα)
Ο Κώστας (Τριανδρία)
Μακεδονία (Φιλελλήνων & Αλεξανδρείας)
Κρόνος (Ντεπώ, Βαφοπούλου)
Η Ρούγα (Μπεζεστένι)
όπως παλιά... (Άγ. Φανούριος)
το ρολόι (Νεάπολη)
Νόστος (Ολύμπου & Μανωλάκη Κυριακού)
Άμπελος (Κωνσταντινουπολίτικα)
το Μαιράκι (28ης Οκτωβρίου & Μακεδονίας)
Χατζή Μπαχτσέ (Παλαιός Σιδηρ/κός Σταθμός)
Εξωτερικά βγάζουν 4 μικρά τραπεζάκια (με 4 καρέκλες το καθένα) στο στενό πεζοδρόμιο της οδού Γαριβάλδη. Ο κ. Θάνος δεν επιτρέπει να μετακινηθούν ή να ενωθούν αυτά τα 4 εξωτερικά τραπέζια. Εσωτερικά διαθέτει άλλα 30 καθίσματα. Δεν έχει σχάρα, μόνον τηγάνι και φούρνο. Το λάδι στο τηγάνι τους λιγάκι βαρύ.
Μάιος 2024, Σάββατο ώρα 3:
-Καλημέρα, είμαστε 8 άτομα, μήπως μπορούμε να βολευτούμε έξω, επειδή κάποιοι από εμάς καπνίζουν;
-Αποκλείεται! Ή θα καθήσετε μέσα σ’ αυτό το τραπέζι των 8 ή μπορείτε να φύγετε, να πάτε κάπου αλλού!
-Εντάξει, δεν πειράζει, θα κάτσουμε μέσα. Μας είπαν ότι φτιάχνετε εξαιρετικούς μεζέδες με μυρωδάτο τσιπουράκι!
-Καθήστε, αλλά να ξέρετε ότι αφενός θα αργήσουμε να σας σερβίρουμε και αφετέρου κλείνουμε γύρω στις 6:
-Μα, έχουμε άφθονο χρόνο, δεν βιαζόμαστε…
Στρώνει αγχωμένος τα τραπεζομάντιλα, τρέχει μέσα έξω, εμείς χαζεύουμε άλλοι μεν τον έντυπο κατάλογο, άλλοι δε το μαυροπίνακα που κρέμεται στον τοίχο (βλ. κατάλογο). Φέρνει τα σερβίτσια και συνεχίζει, πάντα με το χαμόγελο:
-Πρέπει να ξέρετε ότι τα περισσότερα έχουν τελειώσει. Θαλασσινά δεν έμειναν σχεδόν καθόλου, ούτε χταποδάκι, ούτε γαρίδες, ούτε σουπιά, ούτε σαβρίδια. Από κρεατικά έμεινε μόνο λουκάνικο. Δεν έχω ούτε κεφτεδάκια, ούτε τηγανιά, ούτε αμελέτητα, ούτε σηκωτάκια. Έχω διάφορες σαλάτες, χωριάτικη, φέτα, πατάτες τηγανητές, κολοκυθάκια τηγανητά, κεφαλοτύρι σαγανάκι και λουκάνικο τηγανητό. Συν μία ή μιάμιση μερίδα γάβρο με σαρδέλες στο φούρνο. Συν διάφορα δικά μας μεζεδάκια, τα οποία συνοδεύουν το τσιπουράκι. Για κάθε ένα μπουκάλι των 100 ml ούζο ή τσίπουρο, φέρνουμε και δύο μικρά πιατάκια με δικά μας μεζεδάκια. Αυτά δεν τα έχει ο κατάλογος, να ξέρετε ότι ένα μπουκάλι 100 ml συν δύο πιατάκια σύνολο είναι 6,
-Μια χαρά σας βρίσκουμε, γιατί να φύγουμε;
Παραγγείλαμε 6 τσίπουρα Αποστολάκη 100 ml με 12 πιατάκια μεζέδες (40,
Στο τέλος άρχισε να μας αφηγείται όλο το ιστορικό. Σέρβις γρήγορο, μουσική καθόλου, κέρασμα γλυκάκι δεν έφερε, απόδειξη κανονικά, σύνολο 105,
Να δούμε τώρα και τον γύρο; Ένα μαγαζί που έχει πολλή δουλειά και ψήνει καθημερινά 300 - 400 κιλά γύρο, αγοράζει προφανώς και σε πολύ καλές τιμές χονδρικής, τουτέστιν περίπου 2,
Το κράτος έχει πάψει να κάνει τον χωροφύλακα στους τιμοκαταλόγους. Εναπόκειται στην κρίση του πελάτη να αποφεύγει το «νόμιμο κλέψιμο». Όπως επί παραδείγματι, έστω ότι θέλει κάποιος να αγοράσει από το περίπτερο ένα μπουκαλάκι νερό, αυτό που ΟΛΟΙ οι έμποροι το αγοράζουν χονδρικώς από 0,
Αισχροκερδώ ή κερδοσκοπώ δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι μετέρχομαι και παράνομες μεθόδους. Σημαίνει ότι χρησιμοποιώ κάθε θεμιτό (ή ίσως καμιά φορά και αθέμιτο) μέσο για να μεγιστοποιήσω (συνήθως νομίμως) τα κέρδη μου σε επίπεδα πολύ υψηλότερα από τα συνηθισμένα.
Κατά τη γνώμη μου αξίζουν αυτά:
Μαν-Τέλλα στις Σαρδές
Στης Καλουδίτσας στο Πλατύ
Flomari στην Παραλία Γομάτι
Σώζος στο Πλατύ
Γιαννάκαρος στην Παραλία Θάνους
Ο Πλάτανος στη Μύρινα
Ο Γλάρος στη Μύρινα
Ιούλιος 2012, βραδάκι, άτομα 3, απολαύσαμε μία σαλάτα μαρούλι, ρόκα, λιαστή ντομάτα, μελίχλωρο, βαλσάμικο, μία χειροποίητα αφτούδια με πετιμέζι και τριμμένο παλαιωμένο μελίχλωρο, μία κόκορα χωριάτικο με χειροποίητα φλομάρια, μία αγριοκούνελο στιφάδο κι ένα δροσερό «Άρωμα Λήμνου» λευκό, του τοπικού αγροτικού συνεταιρισμού (βλ. φωτο). Συν ψωμάκι χωριάτικο από τον ξυλόφουρνο, νεράκι και μια ντόπια γκαζόζα ΚΡΗΝΗ.
Σερβίρισμα γρήγορο. Όλοι τους ευγενικοί, χαμογελαστοί και πρόθυμοι για επεξηγήσεις. Στο τέλος μας κέρασαν σπιτικούς λουκουμάδες με μέλι ντόπιο. Όλες οι μερίδες ήταν τεράστιες, σκάσαμε στο φαΐ, οι πρώτες ύλες άριστες, οι τιμές λιγάκι ανεβασμένες. Συνιστάται ανεπιφύλακτα.
Ιούλιος 2012, καθήσαμε από το πρωί ως το μεσημέρι, αρχίσαμε με καφέδες κλπ. και συνεχίσαμε με δυο - τρία μεζεδάκια: πήραμε ένα μελίχλωρο σαγανάκι, μία κοτομπουκιές κατεψυγμένες με φρέσκιες τηγανητές πατατούλες και μία ντόπια πορτοκαλάδα ΚΡΗΝΗ (βλ. φωτο). Μουσική σε χαμηλή ένταση, η σερβιτόρα τσακάλι, οι τιμές λογικές.
Ιούλιος 2012, δοκιμάσαμε μία ντοματοσαλάτα, ένα μελίχλωρο σαγανάκι, ένα χταποδάκι ψητό, μία παπουτσάκια και μία μπίρα (βλ. φωτο). Όλα ήταν μερακλίδικα, οι μερίδες γενναιόδωρες και το σέρβις επαγγελματικό, ευγενικό και γρήγορο. Στο τέλος μας κέρασαν φρουτάκια. Οι τιμές αν θυμάμαι καλά ήταν ελαφρώς πάνω του μέσου όρου του νησιού. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.
Ιούλιος 2012, καθήσαμε μεσημέρι, κάτω από την τέντα, για ένα ελαφρύ τσιμπολόγημα. Παραγγείλαμε μία ντομάτα τριαντάφυλλο και μία τεράστια μερίδα χταποδάκι ψητό, στο οποίο προσθέσαμε και λιγάκι λαδόξιδο (βλ. φωτο). Συν ένα ουζάκι, νεράκι, ψωμί κλπ. Τιμές απολύτως λογικές, όπως σχεδόν παντού στη Λήμνο.
Ιούλιος 2012, πήραμε μία αγγουροντομάτα, μία χταποδοκεφτέδες (καταπληκτικοί, αφράτοι και μυρωδάτοι), μία παστουρμά με αβγά, ένα αρνάκι κλέφτικο στη λαδόκολλα κι ένα ντόπιο ούζο Κοντιάς (βλ. φωτο). Στο τέλος μας κέρασαν καρπουζάκι. Άνθρωποι ευγενικοί και χαμογελαστοί, φαγητό μια χαρά, τιμές κάτω του μέσου όρου.
Ιούλιος 2012, παραγγείλαμε μία σαλάτα αμπελοφάσουλα, ένα χταπόδι ξυδάτο, μία εξαιρετική κακαβιά κι ένα ουζάκι (βλ. φωτο). Μεσημέρι, πελατεία ελάχιστη, ιδιοκτήτης ευγενικός, μερίδες πλουσιοπάροχες, τιμές φυσιολογικές.
Ιούλιος 2012, δοκιμάσαμε μία χωριάτικη σαλάτα, ένα παστίτσιο και ένα ριζότο θαλασσινών με γαρίδες, μύδια, θράψαλα (βλ. φωτο). Σέρβις γρήγορο, μερίδες ικανοποιητικές, τιμές λογικές.
Για εκδρομή στα χωριά:
Παρασιά στα Τσικολιανά Βάμου
Μηλιά στη θέση Μηλιά Βλάτους
Ντουνιάς στη Δρακόνα
Νέα Ρούματα στα Νέα Ρούματα
Μερίδες ικανοποιητικές σε ποσότητα, φαγητό νόστιμο, τιμές λογικές. Θα το ξανατιμήσουμε.
Απρίλιος 2024, άτομα 2. Ζητήσαμε γλυκάδια, είπαν «δεν έχουμε, διότι τώρα είναι περίοδος νηστείας, οπότε περιορίσαμε τις επιλογές στα κρεατικά». Ζητήσαμε λουκάνικα Τζουμαγιάς, είπαν «δεν έχουμε, σας προτείνουμε όμως να δοκιμάσετε τα ριγανάτα». Ζητήσαμε παϊδάκια, είπαν «δεν έχουμε». Παραγγείλαμε μελιτζανοσαλάτα «αγιορείτικη» (κακή εκτέλεση, δεν ήταν αγιορείτικη) 5,
Το σερβίρισμα έγινε γρήγορα, στο σέρβις δύο ευγενικές κυρίες, μουσική γιοκ λόγω ματς, απόδειξη κανονικά, δεν κέρασαν ούτε γλυκάκι ούτε φρουτάκι. Σύνολο 53,
Ζητήθηκε να στείλουν με τον ντελιβερά κι έναν κατάλογο και η απάντηση ήταν «δεν εκτυπώνουμε καταλόγους, διότι οι τιμές αλλάζουν συνεχώς»!
Το φαγητό άνοστο, άλαδο και ανάλατο, στον μουσακά οι μελιτζάνες σχεδόν ωμές, στα κολοκύθια τον κιμά τον έψαχνες με τα κιάλια, υπερβολικό ρίζι, αυγολέμονο γιοκ, οι σουπιές ελάχιστες, τα «κεφτεδάκια» ήταν φούρνου, οι συνοδευτικές πατάτες ήταν βραστές και η κόκκινη σάλτσα (που μπήκε επάνω προφανώς εκ των υστέρων) επιεικώς απαράδεκτη. Δεν μείναμε ικανοποιημένοι.
Απρίλιος 2024, Σάββατο μεσημέρι, αίθριος καιρός με ευχάριστη λιακάδα. Ξενοδοχεία, ταβέρνες, καφέ, κλπ. έκαναν τις απαραίτητες προετοιμασίες, συντήρηση, καθαριότητα, ενόψει της επικείμενης θερινής τουριστικής περιόδου. Πελάτες (τουρίστες) πουθενά, ούτε για δείγμα. Το μοναδικό μαγαζί στο οποίο καθόταν ένα ζευγαράκι που τσιμπολογούσαν ήταν ο Αχέροντας. Κατάλογος με βάση τις σούβλες (εννοείται μόνον όταν έχει κόσμο) και τα κρεατικά της ώρας (βλ. κατάλογο). Πέστροφα ή θαλασσινά δεν δουλεύουν.
Παρέα 4 ατόμων, καθήσαμε πάνω, στα σκιερά κιόσκια τους (όχι δίπλα ακριβώς στο νερό). Πήραμε φέτα λαδορίγανη, γαλοτύρι, κολοκυθάκια τηγανητά (ζητήθηκε να έχουν δίπλα και μια κουταλιά τζατζίκι, αλλά ήρθαν σκέτα), σαλάτα λάχανο - καρότο, χωριάτικη σαλάτα, λουκάνικο (ο σερβιτόρος είπε ότι είναι χωριάτικο, αλλά τελικά ήρθε λουκάνικο συσκευασίας σουπερμάρκετ, τύπου «γερμανικό»), σνίτσελ χοιρινό με γαρνιτούρα άκυρο ρίζι, 3 μπριζόλες μοσχαρίσιες, μία έξτρα τηγανητές πατάτες (ο σερβιτόρος είπε ότι θα είναι φρέσκιες, αλλά τελικά ήρθαν κατεψυγμένες μεν, υποφερτές δε), ½ λίτρο χύμα λευκό κρασάκι, νεράκι, ψωμί. Στο τέλος μας κέρασαν 4 πιατάκια γιαούρτι με μέλι (βλ. φωτο).
Συμπερασματικά, φαγητό μέτριο, όχι κακό, αλλά και χωρίς να ενθουσιάζει. Σέρβις διαδικαστικό και τυπικό, τιμές ελαφρώς τσιμπημένες (δικαιολογημένα όμως, ένεκα τουρισμού). Σύνολο 96,
Απρίλιος 2024, δοκιμάσαμε πορτοκαλόπιττα (4,
Μάρτιος 2024, άτομα 12, πήραμε 1 τζατζίκι, 1 κοπανιστή, 2 ταραμοσαλάτες, 2 παντζάρια, 2 πολίτικες, 1 αγγουροντομάτα, 2 σκουμπριά, 4 καυτερές πιπεριές, 3 ντολμαδάκια, 1 μυδοπίλαφο, 2 καλαμαράκια τηγανητά, 2 γάβρο τηγανητό, 4 πατάτες τηγανητές φρέσκιες, 3 κεφαλοτύρι σαγανάκι, 10 μπακαλιάρο σκορδαλιά, 3 κεφτεδάκια τηγανητά, 4 πενηνταράκια χύμα τσίπουρο, 6 ρετσίνες Βασιλική, 2 μπύρες, 11 αναψυκτικά, ψωμί, νερά (βλ. φωτο).
Φάγαμε και ήπιαμε καλά και πολύ. Μερίδες ικανοποιητικές σε μέγεθος. Πολύ καλή σχέση ποιότητας, ποσότητας και τιμής. Επαναλαμβάνω, φάγαμε όλοι μας υπερβολικά, σαν ζώα. Σέρβις γρήγορο και ευγενικό. Μουσική ελαφρολαϊκά σε χαμηλή ένταση. Στο τέλος μας κέρασαν γλυκάκια. Πάρκινγκ πολύ δύσκολο. Σύνολο 276,
Στο ταμείο ήταν ο ίδιος ο Γιώργος, τα είπαμε λιγάκι μαζί του και ξαναθυμηθήκαμε τα παλιά καλά χρόνια της δεκαετίας του '
Μάρτιος 2024, άτομα 3, συγκρατημένη παραγγελία, πήραμε χωριάτικη σαλάτα, τζατζίκι, πιταρούδια Θάσου, μπιφτέκι, πανσέτα, κοτόπουλο στήθος φιλέτο, ψωμάκι, νερό και 1 λίτρο χύμα κρασάκι (βλ. φωτο). Στο τέλος μας κέρασαν γλυκάκια. Πληρώσαμε 60 €, τουτέστιν από 20 € το κεφάλι.
Ιδιοκτήτης ευγενικός. Γάλατα ΚΟΥΚΑΚΗ. Όλες οι μερίδες μπουγάτσας, κρέμα, τυρί, κιμάς, στα 2,
Φεβρουάριος 2024, παρέα 6 ατόμων. Παραγγείλαμε ψωμί ψητό, 1 χόρτα, 1 τυροκαυτερή, 1 πικάντικη σαλάτα (δεν ήταν πικάντικη, αλλά λάχανο καρότο αγγούρι), 1 μελιτζάνα ψητή (ήρθε ένα πήλινο, στο οποίο κάτω κάτω είχε μελιτζανοσαλάτα εμπορίου και από πάνω άφθονο λευκό τυρί ή ίσως μυζήθρα και μπόλικα λάδια), 1 σαλάτα ρόκα μαρούλι (δεν υπήρχε καθόλου ρόκα στο πιάτο, αλλά υπήρχαν μαρούλι, αγγούρια, ντοματίνια, καλαμπόκια, κρουτόν, σάλτσα ντρέσινγκ με σκόρδο και τριμμένη ξηρή μυζήθρα), 2 πατάτες τηγανητές φρέσκιες (πολύ καλές), 3 μερίδες πρόβεια παϊδάκια (εξαιρετικά), 1 μπριζόλα χοιρινή, 1 κοτοσουβλάκια (στον κατάλογο έγραφε 2 τμχ., η σερβιτόρα είπε «θα σας βάλω 3»), 1 λουκάνικο (στον κατάλογο έγραφε 2 τμχ., η σερβιτόρα είπε «θα σας βάλω 3», ζητήθηκε χωριάτικο, είπε «δεν έχουμε, θα σας φέρουμε γερμανικό»!), 2 τηγανιές χοιρινές λεμονάτες με κρεμμύδια και πράσινες πιπεριές, γλυκιές και καυτερές (καταπληκτικές οι τηγανιές, το κρέας αφρός, μάλλον λαιμός), 1 Σουρωτή και 3 ρετσίνες Χρυσανθή από Vaeni Νάουσας, ελαφρές και δροσερές (βλ. φωτο).
Δεν κέρασαν γλυκά ή φρούτα. Δεν έκοψαν απόδειξη, αφαίρεσαν 1,
Φεβρουάριος 2024, έκατσα για έναν καφέ (3,
- Με κιμά φτιάχνουμε αργότερα, όταν σφίξουν τα κρύα...
Πέρασα ξανά Ιανουάριο 2024 με χιονόνερο, μπας και πετύχω τον κιμά.
- Μέχρι χθές είχα κιμά, αλλά σήμερα δεν μπορούσα να βρω κρεμμύδια στην αγορά...
Τον επαγγελματία τον εκτιμώ όταν είναι ντόμπρος και μπεσαλής. Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να το ξαναεπιχειρήσω.
Σέρβις φιλικό και γρήγορο, κλίμα χαλαρό και λαϊκό, μουσική πολύ απαλά σε ένταση, γλυκάκια πάντα κερασμένα, τιμές φυσιολογικές και προσιτές, απόδειξη πάντοτε κανονικά. Τα Σαββατοκύριακα εξυπηρετούν και με ντελίβερι στην γύρω περιοχή. Συνιστάται σε όσους προτιμούν τις ανεπιτήδευτες, παραδοσιακές και έντιμες ταβερνούλες.
Τρέχουσες τιμές: α) τεμάχια: σουβλάκι χοιρινό, μπιφτέκι, λουκάνικο 1,
Πελατεία όπως πάντα λούμπεν, ουρές συνεχώς, μουσική ντάμπα ντούμπα, φαγητό μετριότατο...
Φεβρουάριος 2024, παραγγελία ντελίβερι μία πανσετομπριζόλα XXXL (βλ. φωτο). Η γαρνιτούρα ήταν άφθονο παγωμένο ρίζι. Η τιμή της εν λόγω μπριζόλας από 9,
Φεβρουάριος 2024, άτομα 3, παραγγείλαμε δύο μερίδες κεφτεδάκια τηγανητά, καρδιές χοιρινές, τηγανιά κοτόπουλο (ή κοττόπουλο), φρέσκιες πατάτες τηγανητές (ή τηγανιτές), καυτερές πιπεριές, φέτα ψητή, μισή τζατζίκι - μισή ρωσική (ή ρωσσική ή ρώσικη ή ρώσσικη) και μία μπυρίτσα (ή μπιρίτσα), βλ. φωτο. Το ψωμάκι εξακολουθούν να το ζεσταίνουν στη μασίνα, μπράβο τους. Στο τέλος μας κέρασαν ρεβανί.
Όλα τίμια, αξιοπρεπή, ανεπιτήδευτα και μερακλίδικα. Μουσική σωστή σε ένταση και ρεπερτόριο. Σέρβις γρήγορο και φιλικό. Απόδειξη κανονικά. Σύνολο 48,
Ιανουάριος 2024, παραγγελία ντελίβερι μία μερίδα σουτζουκάκια ψητά (8,
Όλα με συνοδεία κατεψυγμένες τηγανητές πατάτες, ντομάτα, κρεμμύδι και κάποια κουπάκια «σως» (πάπρικα, γιαούρτι, μπάρμπεκιου). Στον γύρο βάζουν και μία πίτα (ή πίττα ή πήτα). Τιμές λογικές, παράδοση γρήγορη.
Ιανουάριος 2024, παρέα 4 ατόμων, πήραμε φέτα ψητή στο πήλινο, καυτερή πιπεριά, 2 μελιτζάνες ψητές εκ των οποίων η μία ήταν με ξίδι (ή ξύδι ή ξείδι) βαλσάμικο, πιπεριές «Φλωρίνης» ψητές, μαρουλοσαλάτα, πικάντικη (ή πολίτικη) σαλάτα, φέτα με λαδορίγανη, ψαρονέφρι στα κάρβουνα, 750 γρ. παϊδάκια αρνίσια, 1 κιλό παϊδάκια πρόβεια, ψωμί ψητό και μία μπύρα (ή μπίρα), βλ. φωτο.
Γαρνιτούρα φρέσκιες τηγανητές πατατούλες. Σέρβις γρήγορο και ευγενέστατο. Μουσική σωστή σε ένταση και ρεπερτόριο. Στο τέλος μας κέρασαν διάφορα γλυκάκια. Σύνολο 93,
Ιανουάριος 2024, παρέα 4 ατόμων, καθημερινή νωρίς το απόγευμα (περίπου 4:
Οι μερίδες ήταν γενναιόδωρες. Τα παϊδάκια, το φιλέτο και η συκωταριά συνοδεύονταν από άφθονες φρέσκιες τηγανητές πατατούλες. Στο τέλος μας κέρασαν γλυκά (παγωτό ντοντουρμά και σοκολατόπιτα).
Σύνολο 118,
Περνούσαμε απ' έξω χθες, Δευτέρα μεσημέρι με λιακάδα. Γύριζαν καμιά δεκαριά σούβλες. Η κνίσα μας έσπασε τη μύτη. Θέλαμε να κάτσουμε έξω, αλλά τα δύο τραπεζάκια ήταν κατειλημμένα. Ουρά από κόσμο να πάρουν κάτι στο χέρι. Συν ντελιβεράδες που έμπαιναν κι έβγαιναν διαρκώς. Η παρέα δεν είχε την υπομονή να περιμένει τραπέζι, οπότε αναβλήθηκε επ' αόριστον το κρας τεστ...
Ιανουάριος 2024, έκατσα μέσα και πήρα μία μερίδα King Bucket (βλ. φωτο) με 12,