Εικόνες (4174)
Εμφάνιση όλων των εικόνων
Μανιταρόπιτα (πολύ οκ, με μπόλικη ζύμη)
Χωριστά 2 κομμάτια club pizza
Αποκαλυπτήρια! Όλα τα ευρήματα είναι θαμμένα κάτω από προκάτ πατάτες
Το club pizza όπως έρχεται, στο κουτί του
Πεϊνιρλί λουκάνικο (κάπως δύσκολα διαχειρίσιμο)
Αριστερά κολοκυθάκι με δυόσμο κτλ και δεξιά κάτι με ψιλοκομμένο χοιρινό
Κουκλάκι έξω (μεγάλη ιδιότροπη αγάπη)
Μπάμιες (κάλες) με συμπλήρωμα μπριάμ (διαλυόταν)
Κάρτα με εξυπηρέτησης barcode
Εξωτερικά η πρόσοψη (Ιούλιος 2024)
Ψιλός κοιλιά με διπλό κόκκινο (μια χαρά)
2ος συνοδευτικός μεζές: γλώσσα μοσχαρίσια (ωραιότατη)
Ο μέσα χώρος και το λημέρι ετοιμασίας των μεζέδων
1ος συνοδευτικός μεζές: ποικιλία παστών (πολύ καλός)
Το τσίπουρο-χωρίς (μια χαρά)
Raw salmon roll (καλό. Ένιωθες τον σολομό)
Bao bun cheeky (κοτόπουλο-οκ)(κάποιος πρέπει να τους πει ότι chick παραπέμπει σε κοτόπουλο, ενώ cheek είναι το μάγουλο)
Οπότε μανιταρόπιτα μεγαλούτσικο κομμάτι, με πολλές στρώσεις ζύμης και κάποιο σκορδάκι. Καλούτσικη γεύση. Τιμή 2,
Πολυσύχναστο το μαγαζί, σχεδόν γεμάτο, μέσα και έξω, όταν έφτασα. Έχει διάφορα μαγειρευτά ενδιαφέροντα.
Διάλεξα τις Μπάμιες, κι ο ηγέτης της κουζίνας είπε να μού τις "
Θα ξανακαθόμουν για άλλο μαγειρευτό/ λαδερό σε επόμενο πέρασμα.
Το μαγαζί είναι μικροσκοπικό και βγάζει λίγα τραπεζάκια έξω. Έχει όμως μπροστά την είσοδο του λιμανιού και αρκετό χάζι, σε αντίθεση με διάφορα άλλα που είναι χαμένα στα στενά της παλιάς αγοράς. Η ιδιοκτήτρια Μαρία ευγενική και ανθρώπινη, τα '
Μεζέδες απλοί και περιεκτικοί. Τα παστά ήταν πιο πολύ "
Θα ξαναερχόμουν, είναι ωραίο σημείο για καλοκαίρι. Εκτίμησα.
Ενδιαφέρον μαγαζί. Στο βάθος βλέπεις μέσα από βιτρίνα τις κοπέλες που ζυμώνουνε (σπάνιο θέαμα για Ελλάδα). Πολύ μεγάλη ποικιλία πεϊνιρλί, τόσο που χάνεσαι (πχ είχε "
Τεσπά πήρα με Λουκάνικο, κι ένα ακόμα που ήταν Μανιτάρια με σκόρδο (αυτό δεν είχε κασέρι, άρα ήταν και vegan). Το λουκάνικο θα το προτιμούσα αν ήταν κομμένο στα δύο κατά μήκος. Βρίσκω ότι ήταν πολύ δύσκολο στη διαχείριση έτσι ολόκληρο, ξεκολλάει από το πεϊνιρλί κτλ. Το σκόρδο-μανιτάρι καλή γεύση. Και τα 2 μού άρεσαν και θα ξαναπερνούσα για να ξαναδοκιμάσω την τρελή ποικιλία. Τιμές ~2.
ΣΚ κλειστά.
Πήρα ξανά τον ωραίο τσιπουρομεζέ, που έρχεται σε αυτά τα μίνι πιατάκια, σε διάφορα επίπεδα (αυτή την εντύπωση μού έδωσε). Μού αρέσει πολύ αυτή η φάση, τα βρίσκω πολύ διαφορετικά αυτά τα μεζεδάκια. Επίσης, φοβερή μουσική που δεν ακούς συχνά (ανάλαφρη ελληνική τζαζ-ποπ, ψαγμένα ξένα, που την βάζουν από spotify, μού είπαν). Στο τέλος είπα να πάρω κι ένα κυρίως και δοκίμασα το Αρμένικο κεμπάπ, ενώ η κοπέλα μού πρότεινε το Σασλίκ.
Το κεμπάπ δεν ήταν καλό, διαλυόταν, δεν είχε δέσει καλά ο κιμάς. Σε κουβέντα μου με την κοπέλα προέκυψε ότι το μαγαζί έχει ένα σωρό άλλα πιάτα ΕΚΤΟΣ καταλόγου, που δεν εμφανίζονται πουθενά, και είναι χάιλαιτ και τα προτείνουν. Θα ξαναερχόμουν για τον μεζέ, που με τρελαίνει, και για να δοκιμάσω αυτά τα εξτρά πιάτα, αν "
Πήρα έναν μεζέ με τσίπουρο-χωρίς. Ο μεζές είναι τόσο ίδιος, όπως οι παλιές φωτογραφίες, που μάλλον έχουν μέσα ένα πλαστικοποιημένο πρότυπο σαν την Ιαπωνία, και τον φτιάχνουν ολόιδιο κατ' εικόνα και ομοίωση! Μεζές που είναι λαϊκός, πλήρης (με 3 τηγανητά γαυράκια της ώρας), αλλά ταυτόχρονα αχταρμαδοειδής.
Για τα 2 μαζί μού ζήτησε 9ε. Οκ, για τη λαϊκή φάση, αλλά εγώ μετά πήγα στο meraki...
Πάντως ο μεζές ισχύει μόνο έως 2-3μμ το μεσημέρι. Κάθε μέρα, και Σάββατο Κυριακή.
Φάνηκε γερός στο θέμα ψησταριά. Βάζει φωτιά αργά απόγευμα. Βάζει και Πρόβειο κεμπάπ, και έχει και αρκετές παραγγελίες, από τους ρέκτες του θέματος. Καλό είναι ένα τηλέφωνο, αν είστε στην περιοχή και θέλετε να δείτε κάτι ειδικό όπως το πρόβειο.
Δοκίμασα Σκεπαστή πίτσα, που ήταν με λιωμένα τυριά κτλ καλούτσικη και χορταστική,
και Κουλούρι στρογγυλό, γεμιστό με Ντομάτα- Ελιά (γνωστό αρτοσκεύσμα, ένα με "
Πήραμε ένα bucket που είχε μία έκπτωση με κουπόνι της vodafone (big deal bucket λεγόταν νομίζω) και επίσης ένα burger deal, με πατάτες και αναψυκτικό. Από ψιψιψόνια ένα coleslaw κι ένα ρύζι με teriyaki (!). Το ρύζι δε λέει τίποτε, απορώ γιατί υπάρχει κιόλας. Το coleslaw είναι οκ απλώς.
Προσπαθώ να καταλάβω τι μού αρέσει από τα τεμάχια, και δεν υπάρχει κάτι που να καταλήγω. Το μπούτια οκ, αλλά θα ήθελα πιο πολύ σκόρδο ή άλλη έντονη γεύση. Σκόρδο και καυτερό νιώθεις στις φτερούγες (ο γιος μου έχει κολλήσει εκεί!). Τα nuggets είναι οκ, αλλά τα βρίσκω κάπως άνευρα... Ίσως ένα μπεργκεράκι; δεν ξέρω. Θα ξαναδοκιμάσω κι άλλες φορές, αλλά σιγά- σιγά απογοητεύομαι.
Τα παιδιά μου είναι ξετρελαμένα, αλλά εγώ δεν έχω την ίδια άποψη.
Θα ξαναερχόμουν για κάτι απλό, βατό.
Από μπουγάτσα είχε μόνον τυρί και κρέμα (απογοήτευση για έναν κιματζή, σαν εμένα)
Τεσπά, τυρί οκ, παρότι ετοιματζίδικη, όπως φαίνεται (2,
Αν ποτέ με ξανάφερνε ο δρόμος εδώ, θα δοκίμαζα και τις πίτες του, επίσης παρότι ετοιματζίδικες...
Η κυρία είναι όντως συμπαθητική. Ζητήσαμε τσίπουρο με μεζέ και έφερε όλα αυτά τα πιατάκια. Γενικά οι μεζέδες ήταν καλούτσικοι, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Σε κερδίζει η ποικιλία, φυσικά. Το παστό ψάρι τους μού ήρθε σκληρό και φυσικά ΠΟΛΥ αλμυρό (ίσως λίγο λαδάκι έσωζε την κατάσταση).
Όποιος πάει πρέπει να ξέρει ότι ειδικά καθημερινές κλείνουν αυστηρά στις 11μμ. Εμείς ζητήσαμε μια μπίρα, και η κυρία μάς το πέταξε λίγο απότομα.. Τεσπά, όλα καλά.
2 άτομα μάς βγήκε μαζί ~17ε (φοβερό vfm). Θα ξανατραβιόμουν άνετα δυτικά για αυτό.
2 φίλοι πήραμε 2 γύρες. Καθαριότητα πλημμελής, πολλά πράματα θέλαν επειγόντως παρέμβαση.
Στο τσίπουρο είχαν το "
Γενικά οκ, όχι κάτι πολύ ιδιαίτερο. Τιμή η αναμενόμενη (και δεν την θυμάμαι πια).
Θα ξαναπήγαινα κυρίως καλοκαίρι. Τον χειμώνα καπνίζουν μέσα και "
Τελικά το έκλεισε πριν αρκετό καιρό, και τώρα έχει ερημώσει.
Το μαγαζί το τρέχει ο κος Τάκης με τη γυναίκα του, αλλά όταν πήγα ήταν μόνος. Μού είπε διάφορα κλασικά που θα μπορούσε να μού ψήσει, και διάλεξα συκώτι μοσχαρίσιο και 2 σουτζουκάκια. Μαζί μια αγγουροντομάτα και μία Άμστελ. Το ψωμί ήταν μπαγιάτικο, είπε, και μόνος του προσφέρθηκε να μού το ψήσει.
Κάναμε ωραία κουβέντα και μού είπε διάφορα για τον ίδιο, την οικογένεια και το χωριό. Επίσης γνώρισα και θαμώνες για λίγο, πολύ έντονη εμπειρία, να πιάνεται λίγο η ψυχή σου, αλλά πολύ αληθινή. Στο τέλος όταν πήγα να πληρώσω, όλα αυτά έκαναν 11,
Πολύ έντονη, βαθιά, περιαστική εμπειρία. Θα ξαναπήγαινα για την τοποθεσία (ειδικά το σούρουπο είπε ότι πιάνει ένα πολύ δροσερό αεράκι) αλλά κυρίως για τον κο Τάκη και τον κόσμο που υπάρχει εκεί.
Το χειρότερο είναι η μουσική με τα νέο σκυλε, που την έχουν και *δυνατά*.
Οκ, ένα ωραίο απλό συμβατικό σάντουιτς. Καλό. (3ε, και όντως και με POS)
Ουρά μόσχου με ένα κουσκούσι, καλούτσικη, ψαρονέφρι χοιρινό πολύ καλό και ανάμικτη τηγανιά συμβατική και μέτρια. Από μεζέδες Μαντι είναι το αγαπημένο μου πιάτο στο μαγαζί (χωρίς να είναι κάτι το αμάν-και-τι) και μανιτάρια σωτε μια χαρά. Σαλάτα φράουλα άβολη και κάπως αδιάφορη (λασπωσε η σως μπλε τυριού με τα λαδοξιδα, κιόλας).
Από ποτά κινηθήκαμε σε χύμα λευκό που ήταν αποδεκτό (είναι από την οινοποιεία Γεωργιάδη, μού είπαν) και ρετσίνα Κεχρη Κεχριμπάρι.
Ιδιαίτερη μνεία θα κάνω στη μουσική: την πρώτη φορά με είχαν βασανίσει τα ελληνικά νέο-σκυλε, ενώ τώρα με έκπληξη άκουσα πολύ πιο ήπια ελληνική μουσική και χάρηκα! Μακάρι...
Θα ξαναπήγαινα για τα ορεκτικά τους σε μεγαλύτερη ανάπτυξη.
Το μαγαζί απλό και ταπεινό θα το χαρακτήριζα. Έχει λίγα πράματα. Πιροσκί οι γεύσεις είναι τυρί- πατάτα- κιμά και ίσως μού είπε και ένα γλυκό (που δε με ενδιαφέρει κι έτσι δεν το συγκράτησα).
Πήρα κιμά και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Στραγγισμένο από λάδι, ήταν πολύ ελαφρύ για κάτι με βαθύ τηγάνισμα. Γέμιση μια χαρά. Τιμή 1,
Θέλω να ξαναπάρω σίγουρα.
Μαζί διάλεξα και μια σαλάτα μαρούλι (είχε αρκετές επιλογές). Για τα 2 μαζί έδωσα ~8-9ε.
Κανονικότατες τιμές για μαγειρείο.
Το μαγαζί το τρέχουν νέοι άνθρωποι, φρέσκοι, γρήγοροι, καθαροί.
Όσο ήμουν εκεί γινόταν χαμός από takeaway και αποστολές. Πολλή δουλειά.
Θα ξαναπήγαινα άνετα, μού άρεσε.
Ήρθα για τις #σούβλες, οι οποίες δεν υπάρχουν επ ουδενί. Όμως πέρα από αυτό
- ζήτησα αντισηπτικό για τα χέρια, δεν είχαν. Πλύνετε τα στην τουαλέτα, μου είπαν
- μπήκα να τα πλύνω. Οκ εδώ, αλλά δεν είχε χαρτί να τα σκουπίσω τα χέρια.
- ψωμάκι γύρος κοτόπουλο. Ο γύρος στεγνός. Το βράδυ φαντάζομαι θα γίνει σόλα αθλητικού παπουτσιού
- ψωμάκι μπαγιάτικο. Το έψησε και λίγο, και στέγνωσε κι αυτό και θρυμματιζοταν
- ενώ πλήρωσα με POS, δε μου έκοψαν απόδειξη πώλησης
Δεν το προτείνω σε κανέναν.
Πήραμε κοτομπουκιες (με προκάτ πατάτες), κοτόπουλο σούβλας μπούτι (με ρύζι, άστοχη επιλογή το ρύζι) και εγώ πήρα μουσακά. Τα φαγητά ήταν απλώς αποδεκτά, εκτός από το μουσακά, που ήταν καλός. Μαζί πήραμε cheesecake, που ήταν πολύ γλυκό όμως.
Εντύπωση μού έκανε ότι είχε γλυκόξινο κοτόπουλο (ασιατικό νομίζω ότι το λένε). Θα ξανακαθομουν για αυτό, ή για κάποιο άλλο μαγειρευτο--λαδερό.
Θα το ξανά προσπαθήσω σε επόμενο πέρασμα από την πόλη.
2 άτομα πήραμε Κατσικάκι Γάστρας (πολύ καλό, έλιωνε και χώριζε απ' το κόκαλο μόλις που το ακουμπούσες) και Χοιρινό κεμπάπ (οκ). Μαζί και διάφορα ορεκτικά στις φωτό. Με μπίρα fischer (εκτός καταλόγου) μάς βγήκε 52ε σύνολο (πολύ καλά). Υποδειγματικό σέρβις από πολύ κόσμο (πρέπει να πέρασαν καμιά δεκαριά άτομα από το τραπέζι μας!).
Αν αποφύγετε τον χαμό που γράφουν κάποιοι συνάδελφοι, θα είστε μια χαρά.
Μού φάνηκε πολύ οργανωμένο και καθαρό, καλή εντύπωση. Από τα διάφορα που είχε, δοκίμασα "
Εντύπωση σού κάνει το ειδικό σύστημα πληρωμών για μετρητά, που έχει ο ταμίας μπροστά του: εντοιχισμένος ελεγκτής για χαρτονομίσματα και μάλλον και για κέρματα!! Το φωτογράφισα, συλλεκτικό! Πολύ μπροστά...
Ο Αποστόλης φτιάχνει καφέδες και μεζέδες στην ωραία πλατεία. Μάς κεράσανε καφέ, μιας και ήμασταν φαγωμένοι. Θα ερχόμουν ξανά σε επόμενη εξόρμηση.
Ή ανακαίνιση ή τέλος.
Πέρασμα για τα κλασικά κουλούρι και σπανακοτυρόπιτα. Το κουλούρι μέτριο, ήταν κάπως ξεραμένο με έναν δυσάρεστο τρόπο. Η σπανακοτυρόπιτα (τρίγωνη, εμπορίου εικάζω) ήταν κλασική, χωρίς καμιά έξαρση. Σύνολο 2,
Φαγητό και εξυπηρέτηση καλούτσικα, αλλά βρήκα ότι ήταν τσιμπημένα στις τιμές. Δείτε σχόλια στις φωτό. Δεν ξεχώρισα κάτι που να μού άρεσε πολύ. 2 ενήλικες και 3 παιδιά μάς βγήκε στα 145ε.
Θα ξαναπήγαινα για να δοκιμάσω τα θαλασσινά και κυρίως για τα ταρτάρ ψαριών κτλ ενδιαφέροντα.
Κουλούρι ψωμώδες και έξω τραγανό, με πολύ σουσάμι, πολύ καλό. Δεν είναι το εντελώς γούστο μου, αλλά μού άρεσε. (0,
Σφολιατοειδής κασερόπιτα εντελώς προσχηματική και βιομηχανοποιημένη δεν είπε τίποτα. Το κασέρι πάντως ήταν καλό. (2ε)
Κατά τα άλλα, το if/then/else της ιστορίας όταν μπαίνει κι ο παράγων "
Ο Γιώργος, που το τρέχει, αξίζει να τον γνωρίσεις και έχει διάδραση με τον λαό. Εμφανίστηκε και η συμβία του, αλλά δεν ασχολήθηκε με τα ψητά. Από τέτοια είχε Μπιφτεκάκι (πολύ καλό), Παντσετάκι κομμένο σε μικρά κομμάτια (δεν ήταν πολύ καλό) και Σουβλάκια (που δεν δοκίμασα).
Για 2 Μπιφτέκια και 1 γύρα Παντσετάκι σχεδόν στο όρθιο πλήρωσα 5ε. Θα ερχόμουν άνετα για πιο πολλά, ειδικά ένα Σάββατο πχ. (ανοιχτά έως 4μμ). Είναι από τα μαγαζιά που ξυπνάνε μνήμες και μάς τραβάνε, εμάς τους κάπως παλιούς, σαν υπνωτισμένους!
Στην ουσία όμως πρόκειται για βιοτεχνία κρουασάν και κρύου σάντουιτς, και μόνο αυτά. Όταν τους είπα "
Έχει έξω ένα τραπεζάκι για να κάτσεις αν θες να δοκιμάσεις από τα προϊόντα τους. Ο κύριος πχ. μού απήγγειλε διάφορα κρύα σάντουιτς (νομίζω 4 παραλλαγές) από τις οποίες διάλεξα αυτό που περιείχε την λέξη "
Σα σκεύασμα δεν μού είπε κάτι ιδιαίτερο και ΔΕΝ ένιωσα εγώ κανένα πεπερόνι. Ήταν ένα ανούσιο, στεγνό σάντουιτς με κίτρινο τυρί και αλλαντικά σε λεπτή φέτα, όπως έχουμε όλοι φάει κάποια στιγμή σε κάποιο κυλικείο ή μπορεί και ΚΨΜ. 1,
Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να ξαναέρθω. Αν κάποιος ενδιαφέρεται ειδικά, ας δοκιμάσει τα κρουασάν.
Σπανακοτυρόπιτα οκ, χωρίς κάτι ιδιαίτερο όμως.
Δοκίμασα 2-3 φορές, και σήμερα που πήγα είχε τελειώσει αυτή η "
Πόσο καλά μάς ξέρει η κυρία!..
Ήταν τεράστια μερίδα η Ομελέτα πάνω στο μπριός, με συνοδευτική πράσινη σαλάτα και ντοματίνια, και νόστιμη. Δεν τη λες φθηνή στα 10ε, αλλά όλη μέρα μετά με κράτησε χορτάτο.
Δοκίμασα 2 από τις μπουγάτσες του. Πολύ καλές τιμές, αλλά δεν είχε ουσία. Το εξωτερικό τραπεζάκι έχει ΠΟΛΥ θόρυβο από τον δρόμο. Και σκόνη! Δεν αντέχεται.
Επίσης, να καταθέσω εδώ ότι δεν καταλαβαίνω τον λόγο να μη σου δίνει ένα μεταλλικό πιρουνάκι όταν κάθεσαι εκεί. Αυτό με το μιας χρήσεως ξύλινο δε μού αρέσει καθόλου (έχει άσχημη υφή όταν το χρησιμοποιείς).
Συνολικά πολύ αδιάφορη εμπειρία. Αξίζει μόνο για τη λαϊκότητα του πράματος.
Γεμάτο το μαγαζί από κόσμο (το πρωί έχει σκιά, είναι ΝΔ κατεύθυνσης). Παρόλα αυτά συμπαθητική εξυπηρέτηση, ειδικά από τον ιδιοκτήτη, που καταλάβαινε ακόμα κι απ' την ματιά σου ότι θες κάτι, κι αμέσως έδινε απάντηση! Μού '
Μπουγάτσα- κιμά καλούτσικη, αλλά πολύ στεγνή για τα γούστα μου. Μαζί με καφέ 3,
Θα ξαναπήγαινα για μπουγάτσα και καφέ, για επιβεβαίωση των παραπάνω.
Μαζί πήρα και ένα κουλούρι μπαστούνι γεμιστό με Philadelphia (έτοιμο αρτοσκεύασμα). Καλούτσικο, και με μπόλικο τέτοιο τυρί. 2ε, ίσως λίγο πολλά.
Σημ. Κυριακή πρωί ανοιχτό.
Θα ξαναρχόμουν για το εξωτερικό τραπεζάκι και για ψιλό τσίμπημα, αν ήμουν στην πόλη.
δοκίμασα Κιμά και Σπανάκι μπουγάτσα τον Μάρτιο 2024. Ενώ τρώω και τυρί, πάντα με ελκύει και το σπανάκι, μιας και είναι δύσκολο υλικό να το φέρεις βόλτα και να γίνει νόστιμο. Όντως εδώ δεν έλεγε κάτι, ενώ όντως ο κιμάς έσκισε. Για κιμά λοιπόν, θα ερχόμουν ξανά.
Τελευταία παραγγελία της προσφοράς ήταν πολύ καλά ψημένη, ζουμερή και χωρίς περιττά λάδια. Ήταν μια χαρά, και μόλις θα έχω ευκαιρία θα δοκιμάσω και μεγάλες πίτσες από εκεί.
Το μαγαζί το τρέχει η Έλενα, που νομίζω δούλευε για χρόνια στην εξυπηρέτηση στο Νέον της Ανατολ. Θράκης.
Δοκιμάσαμε θαλασσινά (γαρίδες γιουβέτσι, μύδια αχνιστά με κέλυφος και γαύρο σαγανάκι). Ο γαύρος ήταν εκτός καταλόγου. Ρωτήθηκε η κουζίνα και μάς τον έκαναν. Γενικά μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από το επίπεδο. Το μόνο που θα έλεγα είναι ότι το γιουβέτσι γαρίδες θα μπορούσε να είναι λίγο πιο σωστά δεμένο (ήταν λίγο al dente και άδετο). Το ζουμί από τα αχνιστά μύδια ήταν πολύ καλό, κι αν δεν ήταν έτσι νερουλό (συνηθίζεται να είναι, βέβαια), θα έπαιρνα επιπλέον τηγανητές πατάτες να κάνω το moules-frites!
Κάποια επιπλέον ορεκτικά θα τα δείτε στις φωτό.
Μουσική "
Εγώ με 2 παιδιά δώσαμε λίγο λιγότερο από 50ε. Θα ξαναπάω σίγουρα για περισσότερα.
Ένα σίγουρο συν του είναι ότι βάζει στο σάντουιτς ένα σωρό πράματα (κέτσαπ, μουστάρδα, μαγιονέζα, κρεμμύδι, λάχανο κτλ. κτλ.) που δίνουν μια αίσθηση αφθονίας.
Η σύσταση έλεγε παντσέτα, κι αυτό κατάλαβα ότι είναι το χιτ στεκόμενος στην ουρά. Αλλά δυστυχώς η παντσέτα ήταν σκληρούλα και δεν μπορούσε να την κόψω σε πολλά σημεία. Πάντως το σάντουιτς ικανοποίησε. Τιμή αν θυμάμαι καλά 3,
Άλλη φορά δοκιμή με μπιφτέκι..
Το πρόβλημα είναι πως δεν έχει καθόλου εξωτερικά τραπέζια, όπως το φανταζόμασταν αρχικά, αλλά η ατμόσφαιρα ήταν αυθεντική και είχε και πολύ κίνηση, που το θεωρήσαμε (και ήταν) καλό σημάδι. Εσωτερικά διακόσμηση και ύφος ρετρό, με ξύλινη κάλυψη παντού και γενικά στενό χώρο. Κάθεσαι σε ξύλινα τραπέζια και πάγκους.
Πήραμε τα κλασικά για το είδος (βλ. φωτό). Εξυπηρέτηση καλή και γρήγορη σχετικά. Τιμές οκ, αν και δε θυμάμαι ακριβώς. Πληρωμή μόνον μετρητά, δυστυχώς.
To je to σημαίνει "
Εδώ η μπουγάτσα είχε κανονικό φύλλο (όχι σφολιατέ) και πιο κανονική γέμιση. Φύλλο λίγο σκληρό όμως, που σε λίγο κρύωσε και έγινε κόκαλο! Καφές πολύ καλός. Σέρβις κάπως βαρύ και ελλιπές, αλλά ήταν ευγενικοί σίγουρα, αυτό τους το δίνω.
Μπουγάτσα κιμά 2,
Από πιτοειδή που με ενδιαφέρουν δεν είδα κάτι ιδιαίτερο, αλλά μού κέντρισε το ενδιαφέρον και πήρα μια λεπτή πίτσα που είχε. Την δίπλωσαν και μού την δώσαν. Πολύ οκ στο 1,
Από κουλούρι που ήταν και η αφορμή που ήρθα, άνθρακες ο θησαυρός: και το λευκό και το μαύρο είναι πολύ μαλακά. Δεν είναι του γούστου μου δηλαδή. Θα αργήσω να ξαναέρθω, γενικά.
Απίστευτες ουρές σε αυτό και στα διπλανά μαγαζιά. Εδώ, που το είδαμε όλο το έργο, η καθυστέρηση γινόταν γιατί το τρέχουν 2 ηλικιωμένες κυρίες που πάνε ΑΡΓΑ χωρίς να τις νοιάζει. Συνολικά 4 φίλοι εξυπηρετηθήκαμε σε 2 (δύο) ώρες! Πραγματικά πεθάναμε από την πείνα και την κούραση.
Μπιφτέκι pljeskavica δεν είχε τη στιγμή που φτάσαμε μπροστά στο παράθυρο, κι έτσι ο καθένας πήρε ό,
Κόστος χοντρικά 500-550 RSD (4- 4.
Δεν το προτείνω, λόγω αυτής της απίθανης καθυστέρησης. Δείτε καλύτερα άλλες πιάτσες της πόλης (πχ. στην αρχή της Skadarska).
Το δοκιμάσαμε τη δεύτερη βραδιά που ήμασταν στην πόλη, και ξεχώρισε άνετα, κυρίως γιατί ο νεαρός ηγέτης που το τρέχει είναι ΣΒΕΛΤΟΣ! Η φάση είναι κι εδώ ότι διαλέγεις τι θα βάλει μέσα στο στρογγυλό ψωμάκι (συνήθως το μπιφτέκι pljeskavica) και μετά διαλέγεις τα διάφορα πρόσθετα (λάχανο, καυτερή σάλτσα, κρεμμυδάκι πολύ ψιλοκομμένο κτλ.) Παραπλανητικά έξω προβάλλονται διάφορες επιλογές έτοιμων σάντουιτς, που δεν καταλαβαίνω την ισχύ τους.
Τιμή γύρω στα 500 RSD (~4 ευρώ)
Το βρήκαμε μια χαρά και το προτείνω έντονα, σε σχέση με την πιάτσα της Zeleni Venac παραπέρα, που ήταν απελπιστικά αργοί (βλ. σχόλια)
Θα ξαναερχόμουν όποτε με έφερνε ο δρόμος, εκτός Τρίτης που έχει λαϊκή αγορά και μπλοκάρει το σημείο.
Και αυτό το μαγαζί όπως και η ΠερίΣταση, λίγο πιο πέρα, χτυπιούνται από τον πρωινό ανατολικό (ΒΑ) ήλιο. Για το καλοκαίρι βάζουν παραπετάσματα και τον αποκλείουν. Τον χειμώνα ίσως είναι ευχάριστα να χτυπά μέσα ο ήλιος (λεπτομέρειες...)
Τραγανό, με πολύ σουσάμι γύρω-γύρω. Από τα τοπ της πόλης. Απλώς δεν είναι εντελώς του γούστου μου, καθότι μικρό και χοντρό, ενώ τα προτιμώ πιο λεπτά και ξεροψημένα. (0,
Σπανακοτυρόπιτα οκ, ίσως εμπορίου, ίσως δική τους (έχουν εργαστήριο μέσα). Φύλλο τραγανό και με καλό κρατς. 1,
Θα ξαναερχόμουν, αν και δεν είχε ποικιλία σε πίτες αλμυρές.
Δοκίμασα Σπανακοτυρόπιτα, την μόνη "
Η φάση είναι όπως την περιγράφουν οι συνάδελφοι. Με τη διαφορά ότι ο γύρος εμένα μού ήρθε λίγο στεγνός, αλλά καλός παρόλα αυτά, και ικανοποιητική ποσότητα.
Προτείνεται για το σπάνιο του ζητήματος (4ε στην πίτα)
Από πατσά έχει κανονικά κοιλιά και πόδι, όχι μόνο την τουριστική μοσχαροκεφαλη..
Ανοιχτά μέρα/ νύχτα εκτός Τρίτης.
ΥΓ. Κοζι είναι το χαϊδευτικά του! Οι φίλοι του τον φωνάζουν έτσι.
Αλμυρή καραμέλα πολύ καλή!
Προτείνεται, παρότι λίγο τσιμπημένο.
Εδώ πλέον είμαστε στην κεντρική πλατεία του χωριού. Αν δεχτούμε ότι μάλλον οι επισκέπτες του Σ/Κ σκάνε στην πρώτη μικρή τρίγωνη πλατεία, εδώ η μπάλα παίζεται πιο χαμηλά, και μάλλον εδώ τρώνε οι ντόπιοι και οι μύστες.
Κάθισα κι εδώ και γεύτηκα το έδεσμα Πρόβειο κεμπάπ σούβλας. Εδώ ήταν πολύ πιο μαλακό, με λιγότερα άχρηστα κομμάτια ή λίπη. Η σούβλα ήταν πιο ταπεινή, αλλά η μάνα-κουράγιο και οι νεαροί μού είπαν ότι πουλήθηκε πάρα πολλή μέσα στη μέρα. Επίσης με πληροφόρησαν ότι φεύγει πιο πολύ πρόβειο, παρά οποιοδήποτε άλλο κρέας σούβλα (χοιρινό, κοτόπουλο) σε αντίθεση με όπου αλλού γνωρίζω (ειδικά στα αστικά κέντρα).
Μού άρεσε και το προτείνω στους ερευνητές του θέματος. Θέλω να ξαναρθώ και να ψάξω και τα άλλα μικρά μαγαζιά γύρω- γύρω, που κι αυτά παίζουν στο θέμα πρόβειο.
Το μαγαζί δείχνει παλιό και τραχύ. Ελκυστικές ρετρό πινακίδες από τα 60ς/ 70ς με έφεραν εδώ για τη δοκιμή. Είναι επίσης το πρώτο που βρίσκεις μπαίνοντας στο χωριό, πριν την τρίγωνη πλατειούλα.
Τη μέρα που κάθισα είχε μέσα ένα λάιβ, που δε μού άρεσε με τίποτα, οπότε κάθισα έξω, για να αποφύγω και επιπλοκές με την εσωτερική ατμόσφαιρα. Μέσα επίσης ρετρό, πάντως.
Το περί ου ο λόγος πρόβειο ήταν σκληρό, ζόρικο. Σε πρόχειρη συζήτηση με τον σερβιτόρο, μού επανέλαβε τα τετριμμένα "
Συνολικά έμεινα οριακά οκ. Δε θα το ξαναπροτιμούσα, αν δεν εξαντλούσα το χωριό ή πιθανά γύρω που να παίζουν στο θέμα.
Για το χωριό θα διακινδυνέψω να πω ότι αυτή εδώ η πρώτη πλατειούλα είναι πιο "
Θα ξαναερχομουν άνετα.
Μ' αυτά εγώ θα συνεχίσω να τρώω και από μαγαζιά που παίρνουν έτοιμη τη μπουγάτσα και την ψήνουν, και πετυχαίνουν καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό εδώ.
Βρίσκεται σε μια μικρή πλατειούλα, στο άνω μέρος του χωριού (αγνοούσα αυτό το κομμάτι). Γύρω- γύρω έρημα κλειστά καταστήματα, αλλά η πλατεία/ παρκάκι έχει χρώμα και είναι πολύ δροσερή (2 πλατανάκια)
Πήρα έναν μεγάλο μεζέ με τσίπουρο-χωρίς (πολύ γερός ο μεζές, ήταν για να πας στη μάχη). Συνοδευτικά πήρα και μια μερίδα Μύδια σαγανάκι, που ήταν και το μόνο σαγανάκι που είχανε, αλλά ήταν αδύναμο.
Το μαγαζί δουλεύει χειμώνα- καλοκαίρι καθημερινές και ΣΚ (χωρίς ρεπό). Είχε πολύ κόσμο, ήρθαν πολλές παρέες μεσημέρι Τετάρτης. Δεν έχει σχάρα, δουλεύει μόνον τηγάνι και πιθανώς φούρνο. Ο κος Χρήστος που το τρέχει μού είπε για Κότσι χοιρινό και άλλα κρεατικά.
Χρειάζεται πλήρη έρευνα. Σε κάθε περίπτωση είναι μια αναπάντεχη γωνίτσα, αρκετά γραφική, σε μια περιοχή της Χαλκιδικής που εγώ προσωπικά συνήθως αποφεύγω ή πάω διεκπεραιωτικά.