Εικόνες (85)
Εμφάνιση όλων των εικόνων
Σουτζουκάκι (μέτριο), Σουβλάκι κοτόπουλο (στεγνό), Σουβλάκι χοιρινό (αδιάφορο)
Μανιτάρια πλευρώτους σχάρας
Τηγανητά στικς κολοκυθιού
Πίτσα γίγας Χωριάτικη με βάση μοτσαρέλα (καλή)
Πίτσα μεσαία Εποχές με μοτσαρέλα, μπέικον, πεπερόνι, ζαμπόν (ωραία αλλά βαριά)
Εξωτερικός χώρoς, το μπαρ και στο βάθος ο ξυλόφουρνος και τα μαστόρια
Εξωτερικά και πινακίδα (με έντονη αναγεννησιακή καλλιτεχνική ανησυχία)
Εξωτερικά και πινακίδα ($$$)
Cheeseburger τομή (μέτριο)
Daiquiri Φράουλα (βαρύ, χάθηκε η γευστική ισορροπία)
Ζυμαρικά Al Pesto (καλούτσικα)
Πράσινη Σαλάτα (πολύ καλή)
Γαύρος τηγανητός (πολύ καλός)
Πατάτες τηγανητές (καλές)
Καλαμαράκια τηγανητά (πάρα πολύ καλά)
Τυροκαυτερή/Χτυπητή (καλή)
Χταπόδι σχάρας (πολύ καλό)
Καυτερή πιπεριά (μέτριας έντασης, με αρκετό ξύδι όπως μου αρέσει)
Cookies-Καραμέλα-Cheesecake
Κρίμα γιατί ήταν μια μοναδική εμπειρία με πολύ ενδιαφέρον.
Αν και το πήρα με κακό μάτι στην αρχή λόγω αυτού που προηγήθηκε και του χώρου, διαψεύστηκα. Μιας και ήμασταν μεγαλη παρέα πήραμε αρκετά διαφορετικά πράγματα. Μου άφησε γενικά μια καλή εντύπωση, δεν ξετρελάθηκα, είχαν διακυμάνσεις τα πιάτα. πχ οι τηγανητές πατάτες ήταν πολύ καλές, το μπουγιουρντί του μέτριο. Οι σαλάτες του εντάξει. Η χοιρινή τηγανιά μέτρια, αρκετά καλό σουβλάκι χοιρινό, ωραίο το μπριζολάκι, σουτζουκάκι και πανσέτα μέτρια.
Για 9 άτομα, με κυρίως, ποσοτικά για λιγότερα άτομα και 5-6 μπύρες βγήκε 19€/άτομο. Τσιμπημένο.
Θα μπορούσα να πάω ξανά να φάω πιο στοχευμένα.
Ευγενικός κύριος στο σέρβις, μάλλον υπάλληλος. Πολλές γεύσεις παγωτό σε 2-3 ψυγεία, ραβανί και μερικά γλυκά. Έχοντας άγνοια για το πως θα φάμε το ρεβανί μας, μας προέτρεψε να μας βάλει όπως το προσφέρουν αυτοί, με 2 μπαμπάτσικες μπάλες παγωτό. Όλο αυτό για 4,
Ωραίο ρεβανί, από τα καλύτερα που έχω φάει. Το παγωτό του επίσης πολύ καλό. Γενικά αξίζει στάσης και δοκιμής.
Χαλαρό κλίμα, χαλαρο σέρβις, οικογενειακή επιχείρηση μου φάνηκε. Λιγο απ' όλα στο φαϊ.
-Σαλάτα '
-Πατατες τηγανητές φρέσκες, καλές.
-Τηγανητα στικς κολοκυθιου με τζατζικι, εντάξει.
-Μανιταρια πλευρωτους στην σχάρα, πολύ καλά.
-Σουβλακια κοτόπουλο. Μου κακοφανηκε πολύ πώς ήταν 2 μόνο τα σουβλάκια, τα οποία ήταν μέτρια. Οι πατάτες country που το συνόδευαν, απαράδεκτες. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην βάλουν από τις κανονικές.
Μαζί με μια καυτερή, μια μύθος και ένα νερό δώσαμε 50.
Μέτρια εντύπωση στο σύνολο.
Το σέρβις, περίεργο...
-Σαλάτα πράσινη, πολύ καλή. Με πολύ ευχάριστα στοιχεία τραγανοτητας απο τους ξηρούς καρπους και το ντρέσινγκ φράουλας που της πήγαινε πολύ.
-Cheeseburger, μέτριο. Μπιφτέκι που θύμιζε προκάτ, τίποτα από τα υπόλοιπα που να ξεσηκώνει, ωραίο αφράτο potato bun. Συνοδευτικές πατάτες country προκάτ αλλά εντάξει.
-Ζυμαρικα Al Pesto, καλουτσικα. Σωστά βρασμένα τα ζυμαρικά, ετοιματζιδικο πέστο αλλά πλούσιο. Ένιωσα ότι θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη η μερίδα. Φαγώθηκε ευχάριστα χωρίς να ενθουσιάζει.
Το Daiquiri φράουλα είχε πολύ ρούμι που επισκίαζε τα πάντα και χαλούσε όλη την ισορροπία του κοκτέιλ. Το mai tai ήταν σαφώς καλύτερο και καλό συνολικά.
Γενικά μας άφησε μέτρια εντύπωση. Ωραία σαν ιδέα και concept αλλά ως εκεί. Θα προτιμούσα να έδινα μερικά ευρώ παραπάνω ανά πιάτο στα κυρίως και να έχει καλύτερα υλικά και γεύσεις. Αφού πάει να πουλήσει αυτό το concept φαγητού θα μπορούσε να το κάνει πιο σωστά από μια απλή μακαρονάδα και ένα μέτριο αδιάφορο μπέργκερ. Στο μέρος που είναι σίγουρα είναι το διαφορετικό, στην Θεσσαλονίκη θα ηταν ένα από τα πολλά και δεν πιστεύω ότι θα στεκόταν.
Κινήθηκαμε σε στάνταρ πράγματα. Όλα ήταν από καλά έως πολύ καλά. Χωριάτικη καλή, πατάτες τηγανητές καλές, τυροκαυτερη καλή, γαύρος τηγανητός πολύ καλός, χταπόδι πολύ καλό, καλαμαράκια τηγανητα πάρα πολύ καλά, χταπόδι σχάρας πολύ καλά, μύδια αχνιστα άψογα με νόστιμο ζουμακι. Όλα ήρθαν στο δεκάλεπτο από την στιγμή της παραγγελίας. Αυτά με 2 μπύρες, ένα νερό και μια καυτερή, δώσαμε 77.
Επί του συνόλου το βρήκα ενδιαφέρον και θα έπαιρνα ξανά.
Στα του φαγητού. Αυτοχαρακτηρίζεται "
Οι σαλάτες και τα ορεκτικά του βρίσκονται σε ένα καλό επίπεδο, δοκιμάσαμε σαλάτα "
Όπως γράφω και στο προηγούμενο σχόλιο μου, τα τσιπς πατάτας, που δεν υπάρχουν πλέον στον κατάλογο απλά γιατί δεν μπορούν να γίνονται σε ώρες αιχμής, γίνονται όμως αν τα ζητήσεις, είναι πάρα πολύ καλά, τραγανά και νόστιμα, σε μεγάλη μερίδα και αυτά. Αξίζουν σίγουρα δοκιμής. Οι τηγανητές πατάτες του που δοκιμάσαμε μέσω των μερίδων ήταν και αυτές νόστιμες και φρέσκες.
Στα σημαντικά, δηλαδή τα κρέατα που εξειδικεύεται. Να αναφέρω πως ψήνουν σε αέριο. Τιμές στις μερίδες 8-10€
-Μπριζολάκια χοιρινά, μέτρια προς κακά, λεπτοκομμένα, παραψημένα και άφηναν μια άσχημη επίγευση τσίκνας
-Μπιφτέκι μοσχαρίσιο, ένα απλά καλό μπιφτέκι, σωστές ισορροπίες σε μπαχαρικά.
-Τηγανιά κοτόπουλο με πιπεριές και μουστάρδα, καλή, σωστα ψημένη, νόστιμο το ζουμάκι.
-Παϊδάκια πρόβεια. Μέτρια, σίγουρα χάνουν από το ψήσιμο σε αέριο, ήταν μαλακά και τους το δίνω αυτό, αλλά γευστικά δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Προς 30€/κιλό, δεν θα έπαιρνα ξανά, έχει σίγουρα καλύτερες επιλογές η πόλη, δεν φαίνεται να κατέχουν ιδιαίτερα το σπορ.
Το κλίμα καλό, το σέρβις ευγενικό και πρόθυμο. Στα ηχεία εντεχνορόκ. Έπαιξε ψαλίδι γιατί πήραμε πολλά, κερασμένο στο τέλος γλυκάκι, κορμός με παγωτό.
Επί του συνόλου, τα ορεκτικά/παρελκόμενα καλύτερα από τα κυρίως τους, πολύ αντιφατικό για ένα μαγαζί που προσπαθεί να πουλήσει την εξειδίκευση σε κρέας. Κινούμενος στις δυτικές συνοικίες, καταλαβαίνω ότι είναι μαγαζί τοπικού χαρακτήρα και προσπαθεί να κερδίσει τον αντίστοιχο κόσμο που θέλει πιο εστιατορική/κυριλέ αισθητική με το κλασικό φαγητό συν μερικά "
Όσο και να μου αρέσουν και να επικροτώ τις πιο χύμα φάσεις και καταστάσεις και τους ερασιτεχνισμούς σε πολλές περιπτώσεις, άλλο τόσο με νευριάζει η αγένεια και η έλλειψη τρόπων και σεβασμού. Και το λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί πάντα προσπαθώ να είμαι πλήρως ευγενικός και τυπικός ειδικά απέναντι σε εργαζόμενους. Στο 2ο σχόλιο που είχα κάνει τον Φλεβάρη του 20', είχα γράψει για αρπαγμένο σέρβις, που δεν με είχε ενοχλήσει τότε προσωπικά, τώρα δεν ξέρω αν μεγάλωσα και άλλαξαν τα κριτήρια μου, άλλα η συμπεριφορά που έλαβα στην τελευταία επίσκεψη μου, με ενόχλησε. Όταν εγώ μιλάω με το "
Απλά για να υπάρχει και να διαιωνίζεται αυτό το κακό υφάκι προφανώς δεν τους χαλάει την δουλειά. Αν υπήρχε η οποιαδήποτε παραπάνω υπόνοια θα είχαν φύγει νύχτα τα παιδιά. Εκτός αν έχουν σχέση με την διεύθυνση οπότε είναι στο απυρόβλητο, δεν ξέρω...
Καλύτερα τα πράγματα σαφώς, κόψιμο εντάξει, πάλι δοκιμή σε τυρί/κρεμα/κιμα. Η τυρί και ο κιμάς νόστιμες αλλά με μαλακό φύλλο, η κρέμα πολύ καλή και τραγανή. Σε όλες έβαλε με το μάτι, μπαμπάτσικες ποσότητες. Σίγουρα από τις καλύτερες επιλογές για δυτική Θεσσαλονίκη.
2,
Αρχικά, πάρα πολλές μύγες, οκ δεν είναι ευθύνη του καταστήματος ακριβώς. Στα ηχεία λαϊκός 87.
-Χόρτα, παραβρασμένα και κιτρινισμένα.
-Πατάτες τηγανητές, μέτριες, λασπωμένες.
-Τυροκαυτερή η μόνη που σωζόταν.
-Μύδια σαγανάκι, το χειρότερο πιάτο μακράν, άνευρο, ανάλατο, άνοστο, αδιάφορο. Μάπα.
-Γαύρος τηγανητός, εμφανώς μπαγιάτικος, ανάλατος και αυτός.
-Καλαμαράκια τηγανητά, λάστιχο, άνοστα και αυτά.
Μαζί με 1 μπύρα και 1 καυτερή πιπεριά δώσαμε 46€. Νιώσαμε να πετάξαμε τα λεφτά μας. Εκτός της τυροκαυτερής, όλα ήταν κάτω του μετρίου έως και πολύ κάτω όπως το σαγανάκι. Μαζί με την όλη κατάσταση με τις μύγες, είχαμε μια πραγματικά κακή εμπειρία. Τα αφήσαμε όλα στην μέση και φύγαμε άρον άρον. Κρίμα. Τουλάχιστον ένας γλυκύτατος τρίποδος γατούλης έφαγε για τα καλά.
Είχα πάει και στο παρελθόν, το είχα σε μια σχετική υπόληψη, με πρόδωσε πολύ εύκολα.
Από αυτά που έχω συναντήσει ως τώρα, όταν η ερώτηση γίνεται πριν την παραγγελία είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο σκοπός είναι να μην κοπεί απόδειξη ή να κοπεί μειωμένη, ή να παίξει διαφορετική τιμολόγηση, όταν γίνεται μετά είναι λόγω της νέας νομοθεσίας. Δεν μπορώ να βρω άλλον λόγο για το να νοιάζεται το μαγαζί πως θα πληρώσεις από πριν εφόσον είναι νόμιμο και δεν ψάχνεται να κάνει κάποια παρατυπία. Έτσι και αλλιώς, απ' όσο ξέρω, είναι υποχρεωμένο να φέρει στο τραπέζι την απόδειξη με το σερβίρισμα για να είναι καλυμμένο νομικά σε τυχόν έλεγχο.
Το φαγητό νόστιμο, τα κεμπάπια αξίζουν σίγουρα δοκιμής. Συνολικά από τις γεύσεις και τις ποσότητες μείναμε 3 άτομα ικανοποιημένα. Οι τιμές του μου φάνηκαν ακριβές για το ύφος του μαγαζιού και την περιοχή. Ενδεικτικά, 4 κυρίως, 2 τυριά, 2 ορεκτικά, 1 σαλάτα, 5 μπύρες και 2 νερά, δώσαμε 105 με τις 2 μπύρες κερασμένες.
Το σέρβις μου φάνηκε κουρασμένο. Όχι αγένεια όπως λέει και ο vtp, αλλά άνθρωποι που κάτι τους χαλάει στην δουλειά τους. Τελικά, 2 μέρες μετά, μαθαίνω από έμπιστη πηγή πως παίζει αρκετά κακό κλίμα εντός, συχνοί καυγάδες οι οποίοι πολλές φορές γίνονται αντιληπτοί και από τους πελάτες και άλλα διάφορα τραγικά περιστατικά τα οποία δεν θα ήθελα να αναφέρω δημόσια. Προσωπικά λόγω αυτών και γνωρίζοντας "
Εν ολίγοις, ότι και αν πήραμε ήταν από πολύ καλό και πάνω. Όλα τα πιάτα είχαν τον χαρακτήρα τους. Μαζί με 2 μπύρες και 1 καυτερή πιπεριά δώσαμε 49€. Προτείνεται.
Οι μερίδες μεγάλες, πάνω από τον μ.
Φάουλ το κόψιμο, καθώς όλες δεν ήταν κομμένες στην βάση με αποτέλεσμα τα κομμάτια να διαλύονται. Γενικά μου φάνηκε ότι η παραγγελία εκτελέστηκε διεκπαιρεωτικά, χωρίς προσοχή.
Στα 2,
Θα πήγαινα σίγουρα να δοκιμάσω και από κοντά.
Ωστόσο, πήραμε την ζύμη All New Domino'
Αν περνούσα από το σημείο και ήθελα παγωτό ίσως έπαιρνα ξανά. Να πάω στοχευμένα όχι.
Πλέον περνάω καθημερινά απογευματινές ώρες για να γυρίσω σπίτι μου. Γενικά γίνεται το αδιαχώρητο, είναι συνεχώς γεμάτο. Μου κάνει πολύ κακή εντύπωση το ότι είναι πάγια τακτική του καταστήματος να παίρνει τις παραγγελίες για take away από το πεζοδρόμιο. Κάθεται ο σερβιτόρος στην μέση του πεζοδρομίου και γίνονται γύρω του κύκλοι και ουρές για να παραγγείλουν με αποτέλεσμα το να περάσεις από το σημείο να γίνεται δύσκολο έως ακατόρθωτο πολλές φορές.
Δοκιμάσαμε Garlic Naan, Zarda Pulao Rice, Chicken Tikka Masala και Butter Chicken. Το ρύζι και το Butter Chicken μου άρεσαν προσωπικά περισσότερο απ' όλα. Όλα πολύ νόστιμα, 2 άτομα μείναμε πολύ ευχαριστημένα. Θα δοκιμαστεί ξανά σίγουρα.
-
Σουτζουκάκι άνω από τον μ.
Για ένα σάντουιτς με σαλάτα, ένα χωρίς, ένα τεμάχιο σουβλάκι κοτόπουλό, ένα νεράκι και μια κόκα κόλα zero, δώσαμε 10,
-Σαλάτα φραουλένια, νόστιμη.
-Γλυκοπατάτες με σως φέτας, πιάτο ημέρας, οκ.
-Μπριζολάκια, πιάτο ημέρας, νόστιμα.
-Κεφτεδάκια στην σχάρα, οκ.
-Άγριο ρύζι, καλό.
-Μπριζόλα γάλακτος, πιάτο ημέρας, ζητήθηκε medium, καλή α' ύλη, κάπως ανισόρροπα ψημένη, φαγώθηκε ευχάριστα.
-Κερασμένη μηλόπιτα, οκ.
Μαζί με ένα λίτρο κρασί, 3 άτομα δώσαμε 79€. Επί του συνόλου, προσωπικά το βρίσκω καλή επιλογή. Έφαγα ευχάριστα χωρίς κάτι να με εκπλήξει. Θα ξαναπήγαινα.
Χωρίς να έχω φάει μου φάνηκε αρκετά δήθεν από το στήσιμο του.
Έχω πολλά χρόνια να φάω, σίγουρα πάνω από δεκαετία πλέον. Στις λιγοστές φορές που πήγα, μας είχε πάει ένας υπερκαμμένος συμφοιτητής ο οποίος το προτιμούσε συχνά, περισσότερο για τον ιδιοκτήτη που συμπαθούσε πολύ, παρά για το φαϊ. Εμάς μας έκανε τρομερή εντύπωση για το πως τα έβρισκαν και έπαιζε τόση εκατέρωθεν συμπάθεια αφού ο ιδιοκτήτης από πολλές απόψεις, δεν μας γέμιζε το μάτι. Βαθύτατα λαϊκός αλλά με ένα ημιπαρανοϊκό βλέμμα και ένας ύφος μανούρας/αγριάδας συνέχεια. Μου έχει μείνει σαν ανάμνηση για όλη την καλτίλα αλλά και για την χαρά του συμφοιτητή κάθε φορά που πηγαίναμε.
Δεν μπορώ να πω ότι είναι κάτι τρομερό, αλλά μου αρέσει που έχει μια σταθερότητα σε ποσότητα και ποιότητα. Από τις σούβλες του προτιμώ κατά σειρά κοτόπουλο, ελασσονίτικο, χοιρινό. Από ώρας δοκίμασα σουβλάκι κοτόπουλο και σουτζουκάκι που μου άρεσαν αμφότερα.
Συνήθως παίρνω κουμπαράβικη γιατι προσπαθώ να αποφεύγω ψωμάκια κλασικές πίτες, συν του οτι έχει και την πρασινάδα του μέσα.
Επί του συνόλου το θεωρώ μια τίμια επιλογή με σταθερή ποιότητα/ποσότητα.
Ο χώρος στην καλύτερη είναι αδιάφορος, με αισθητική χώρου μαζικής εστίασης, χωρίς να είναι ατημέλητος. Αν ψάχνεις έναν όμορφο χώρο μην πας, θα απογοητευτείς. Το χωριό δεν έχει κάτι να δεις και το σκηνικό γύρω από το μαγαζί είναι λίγο καταθλιπτικό. Πελατεία κυρίως ντόπια από τα γύρω χωριά.
Έχουν δουλειά ειδικά σε ώρες αιχμής, οπότε ειδικά μεσημέρια σ/κ καλύτερα να γίνει κράτηση, αν πας πιο αργά κινδυνεύεις να μην έχουν μείνει σούβλες. Ενδεικτικά Σάββατο στις 3μμ είχε κάποιο κόσμο και είχαν μείνει μόνο αρνάκι και κοκορέτσι, που σημαίνει ότι έγινε μάχη πριν.
Στο σύνολο το φαγητό του είναι πολύ καλό. Οι μερίδες βαθύ ΠΑΣΟΚ, υπερτεράστιες. πχ Το μπιφτέκι έχει μέγεθος πιατου, η σαλάτα είναι γεμάτη ως πάνω σε ένα πολύ μεγάλο μπωλ, οι πατάτες βουνό σε μια πιατέλα. Εν ολίγοις, ξεχάστε το μερίδα/άτομο, είναι για 2. Το μπιφτέκι είναι όντως μια μοναδική περίπτωση που αξίζει σίγουρα δοκιμής και σε ανταμείβει στο μέγιστο.
Παρέα 5 φαγανών ατόμων, με 1 σαλάτα Αρχοντική, 2 μερίδες πατάτες, 1 μερίδα αρνάκι σουβλας, 3 μπιφτέκια, 2 μπουγιουρντί, 1 μοσχαρίσια τηγανιά, 2 λίτρα κρασί χύμα, δώσαμε 115€ και αφήσαμε φαϊ όντας σκασμένοι.
Το σέρβις δεν μπορώ να το κρίνω, ήμασταν απο τους τελευταιους οπότε όλα ήρθαν γρήγορα.
Συμπερασματικά σίγουρα χρήζει επίσκεψης που θα αποζημιώσει για τα χιλιόμετρα.
Γενικά όλα του τα πιάτα μου αφήνουν μια επίγευση διαφορετική από ότι έχω συνηθίσει σε άλλα μαγαζιά.
Χωρίς να δοκιμάσω, τελευταία φορά πήραμε και αρνίσια συκωταριά, μου είπανε ότι είναι σωστά εκτελεσμένη αλλά η πρώτη ύλη δεν ήταν φρέσκια.
Συμπερασματικά, θα συμφωνησω με το ταβερνοαλάνι. Πολύ καλό μαγαζί, τα μείον του είναι ψεγάδια μπροστά στο σύνολο.
Πατάτα τηγανητή προκατ πετύχαμε, σε τραπέζι πριν από εμάς είδαμε να σερβίρουν κάτι ροδέλες ψιλοκομμένες φρέσκες που φαινόταν πολύ καλές. Δεν ξέρω τι έγινε με εμάς. Μάλλον τους τελείωσαν. Σουτζουκάκι με απογοήτευσε μόνο και μόνο γιατί είχα παραπάνω προσδοκίες. Συμπαθητικό όμως, αφράτο, χωρίς εντάσεις βέβαια. Σουβλάκι κοτόπουλο, πάρα πολύ καλό, ολόσωστα ψημένο και γευστικό. Σουβλάκι χοιρινό decent, εμφανισιακά δεν σε προϊδεάζει για κάτι καλό αλλά γευστικά ήταν μια χαρά.
Συμπερασματικά, δεν τρελάθηκα αλλά πρόκειται για μια τίμια επιλογή που θα μπορούσα να ξαναπάω αν βρεθώ στην περιοχή.
Τιμές τσιμπημένες, αν όχι ακριβές. Δεν θεωρώ ότι τις δικαιολογεί με αυτό που προσφέρει.
υγ. πέρα από αυτά και φίλοι αρχιτέκτονες ρίξανε αρκετό κράξιμο για την κατασκευή, γιατί τουλάχιστον από την μια πλευρά ανεβαίνοντας στον όροφο βρίσκεις σε δοκάρι.
Μπρόκολο, σωστά βρασμένο.
Χωριάτικη, οκ.
Πατάτες τηγανητές χεράτες, καλές χωρίς συγκίνηση.
Τζατζίκι, δεν είμαι φαν, αξιοπρεπές.
Μπιφτέκι, ότι καλύτερο δοκιμάσαμε μακράν, σωστά ψημένο, πολύ ζουμερό και νόστιμο.
Κεμπάμπ χοιρινό και κοτόπουλο. Πολύ σωστά ψημένα, ποιοτικότατη πρώτη ύλη αλλά κάτι έλειπε γευστικά και στα 2, δεν είχαν εντάσεις, τους έλειπαν μπαχάρια και αλάτι, μας φάνηκαν πολύ φλατ. Υπερτούμπανη ποσότητα η μερίδα.
Όλα αυτά μαζί με μια Kaizer και ένα νερό, στα 50€. Τρομερό vfm, 4 άτομα σκάσαμε και αφήσαμε κιόλας φαϊ. Στο τέλος, κερασμένη πορτοκαλόπιτα(δεν κρίνω, μια μπουκια έφαγα δεν ειμαι καθολου φαν), με παγωτό.
Γενικά είναι μια πολύ καλή και τίμια επιλογή, πάρα πολύ ποιοτικά κρέατα, χαμηλές τιμές.
Προτιμάω συχνά την quesadillas η οποία στα 7,
Προ λίγων ημερών, βράδυ που μου είχε καρφωθεί να φάω, ήταν εκτός σύνδεσης στα apps, μάλλον λόγω φόρτου εργασίας και έκανα παραγγελία για να έρθει το συντομότερο δυνατόν. 2 ώρες μετά που ήρθε το αποτέλεσμα ήταν άψογο. Το κοτόπουλο υπεραφράτο και ζουμερό, χαιρόμουν κάθε μπουκιά.
Από τότε δεν έτυχε να πάρω ξανά ενώ διάβαζα εδώ τα πολύ καλά σχόλια και άκουγα τα ίδια από φίλους/γνωστούς. Πριν από λίγο καιρό σε συζήτηση, μια φίλη μου είπε ότι προ 1-2 ετών αυτή και ένα άλλο άτομο κατέληξαν με τροφική δηλητηρίαση μετά από σαλεντίνα, μάλλον λόγω μη σωστής συντήρησης των μανιταριών.
Ξαναπήρα λοιπόν, βράδυ, μια σαλεντίνα με pulled pork vinaigrete. Γευστικά το βρήκα μέτριο και δεν το περίμενα, δεν είχε εντάσεις, δεν με κέρδισε καθόλου, φαγώθηκε διεκπεραιωτικά σχεδόν. Το κακό δεν ήταν αυτό όμως, ήταν ότι πέρασα το μισό ξημέρωμα στην τουαλέτα.
Πλέον δεν μπορώ να τους βρω στους χάρτες της Google για να δω και εκεί κριτικές. Περίεργο.
Πάω από παιδάκι καθώς ο κ. Τάκης είναι φίλος του πατέρα μου. Ωραία μπουγάτσα και τότε, ωραία μπουγάτσα και τώρα. Οικογενειακή επιχείρηση, δουλεύει μέσα και η γυναίκα του και τα παιδιά του.
Με 2 ατομικές και 17€, 2 άτομα φαγανά σκάμε και αφήνουμε και κανά κομμάτι για το επόμενο πρωί. Τους είχα φοβηθεί λίγο με το hype που έχουν από τα σόσιαλ μύδια αλλά με διέψευσαν.
Συμφωνώ με τους προλαλλήσαντες και στο ότι χάνεται ένα από τα βασικά στοιχεία της ελληνικής εστίασης και στο ότι κάτι τέτοιο θα μπορεί να γίνει σε συγκεκριμένα μαγαζιά και σίγουρα όχι στην Θεσσαλονίκη μάλλον. Ναι η Αθήνα είναι άλλη φάση/κατάσταση τελείως, εκεί λόγω συνεχούς τουρισμού και πληθώρας καλών εστιατορίων/fine dining θα μπορούσε σε τέτοια μέρη να λειτουργήσει. Σε οποιονδήποτε άλλο τύπο καταστήματος προκαλεί μόνο γέλιο . Να πας να πιεις τα τσίπουρα σου, να φας τον μεζέ σου και να σε είσαι με το ρολόι, εφιάλτης.
Στο δια ταύτα. Τότε τουλάχιστον το δουλεύανε μάνα και γιος, η πρώτη στο μαγείρεμα, ο γιός στην διαχείριση, σέρβις, τα πάντα όλα. Είχαμε κάτσε 2-3 μέρες, αρχικά για καφέ και κάτι πρωινού και κανά χαρτί να περάσει η ώρα, κάτω από τα κλασικά ηλιόπανα που βάζουν στους μπαξέδες. Από την πρώτη στιγμή που μας σταμπάρανε ότι είμαστε οι free campers που αράζουν πιο πέρα, το κλίμα ήταν στα όρια του αρνητικού, αμίλητο και απρόσωπο σέρβις και μια διάθεση που μας έκανε να νιώθουμε ότι ενοχλούμε ενώ καταναλώναμε κανονικά. Την 3η μέρα που αποφασίσαμε να φάμε, το κλίμα άλλαξε άρδην, να και τα χαμόγελα, να και οι χαιρετούρες...
Στα του φαγητού, φάγαμε θυμάμαι γαυράκι ωραία τηγανισμένο, σαλάτα, πατάτες. Υπερλαϊκά τελείως και τιμές χώμα.
Θα ξαναπήγαινα; Ναι, αν με έβγαζε ο δρόμος προς τα εκεί, είναι(ή ήταν τότε τουλάχιστον) ωραία χύμα λαϊκή φάση από αυτές που εκτιμώ, αν και δεν μου άρεσε η συμπεριφορά τους και όλη αυτή η νοοτροπία που για να μας μιλάνε με ένα στοιχειώδες επίπεδο ευγένειας έπρεπε να φάμε και δεν αρκούσαν οι καφέδες, τα νερά και συσκευασμένα, λες και καταπατούσαμε τον χώρο τους και δεν ήμασταν σε δημοσία παραλία.
Μου άρεσε το αποτέλεσμα αλλά δεν με ενθουσίασε. Δεν θα ήταν δηλαδή η πρώτη μου επιλογή αν ήθελα να φάω μπέργκερ. Ωστόσο μου φάνηκε πολύ καλή η πρώτη ύλη και τα υλικά γενικότερα, θα τους έπαιρνε καλύτερο ψωμάκι θαρρώ. Μου άρεσε πολύ η coleslaw όμως, πολύ νόστιμη. Για 8-10 ευρώ μαζί με πατάτες και σαλάτα είναι τίμιο, ειδικά με τις τιμές στο μέσο μπεργκεράδικο.
Σέρβις ευγενικό και πρόσχαρο με αρκετό ενδιαφέρον για την ικανοποίηση μας.
Μας έφερε την παραγγελία στον Εύοσμο σε 20 λεπτά. Πίτα ολικής με κοντοσούβλι, η πίτα που πρώτη φορά δοκίμασα, μου άρεσε, την βρήκα πιο ψωμένια από την κανονική. Το κοντοσούβλι ξεροψημένο απέξω, μαλακό, αλλά γευστικά αδιάφορο. Συνολικά ένα τούμπανο από αυτά που η πίτα προσπαθεί να κρατήσει εντός της το κρέας και τα κρεμμυντόματα ενώ έχει από πάνω ένα βουνό πατάτες. Πατάτα προκάτ, μέτρια. Not great, not terrible στο σύνολο, δηλαδή όχι κάτι τρομερό γευστικά αλλά σε μεγάλη ποσότητα. Θα δοκίμαζα και κάτι άλλο.
Τιμές efood: 4 οι σούβλες και ο γύρος στο σάντουιτς χωρις αλοιφή και 3,